Kodėl su amžiumi mūsų kūnas kaupia riebalus ir kaip su tuo kovoti?

Jau įpratome, kad vyresni žmonės linkę stambėti. Dažnam ant pilvo atsiranda juokais vadinamas „gelbėjimosi ratas“. Tačiau tokios „pagalbos“ savo organizmui daugelis būtų linkęs atsikratyti, nes riebalus kaupiantis kūnas vis primena, kad geriausi metai jau praeity.

Taigi ką daryti, kad su metais nepriaugtume nepageidautino svorio? Į šį klausimą pabandė atsakyti Jungtinių Amerikos Valstijų sveikos mitybos ekspertė, medicinos mokslų daktarė Pamela Peeke.

Anot jos, išvengti besikaupiančio amžinio riebalinio sluoksnio nepavyks niekam, net didžiausiems atletams, kurie visą gyvenimą sportavo. Su metais žmonių kūno audinių sudėtis ir procesai organizme keičiasi, ypač tai akivaizdu po 40-ies. Dėl daugybės faktorių riebalai netolygiai pasiskirsto visame organizme. Kodėl riebalų organizme daugėja?

Keičiasi hormonų pusiausvyra

Mokslininkė Pamela Peeke teigia, kad viena priežasčių yra lytinių hormonų pokyčiai. Pavyzdžiui, vyrams nuo 30–ties metų testosterono kiekis ima mažėti maždaug 1 proc. per metus. To pakanka, kad ant pilvo atsirastų du-trys papildomi riebaliniai sluoksniai. Tolesnis testosterono mažėjimas lemia tai, kad riebalai ima kauptis ir gilesnėje pilvo ertmėje, padidindami riziką susirgti širdies ligomis, diabetu ar net vėžiu. Pirmiausia tai gali atsitikti vyrams, kurie veda sėdimą gyvenimo būdą ir persivalgydami suvartoja daugiau kalorijų, nei randa laiko ir noro jas sudeginti.

Kalbant apie moteris, sulaukus 40 metų, joms prasideda ypatingas gyvenimo etapas – menopauzė, kuris vis dar reproduktyvus, tačiau nėštumo tikimybė jau pradeda mažėti. Dėl estrogenų lygio kritimo su amžiumi keičiasi moters figūra, kaip ir vyrams, ant kūno ima kauptis riebalai. Tačiau moterų kūno formos keičiasi skirtingai. Pavyzdžiui, viena senatvėje gali būti kaip „smėlio laikrodis“, kita – panaši į kriaušę.

Estrogeno mažėjimas skatina riebalų kaupimąsi. Riebalai paprastai nusėda ant tam tikrų kūno vietų: klubų, šlaunų ir sėdmenų. Na o vyrai senatvėje labiau būna panašūs į „virdulius“. Jiems riebalai kaupiasi dažniausiai pilvo srityje.

Beje, visos moterys be išimčių gali pastebėti su amžiumi maždaug vienu dydžiu padidėjusią krūtinę, dėl šios priežasties atsiranda daugiau riebalinio sluoksnio ir ties pažastimis.

Taigi senstant keičiasi visų žmonių kūno išorė ir tik tie, kurie save prižiūri, sportuoja, dar kažkiek gali palaikyti gražesnę formą.

Sulėtėja medžiagų apykaita

Metabolizmui, t. y. procesui, kuris įgalina ląsteles augti, daugintis, reaguoti į aplinką ir judėti, žmogus sunaudoja apie 50 – 70 proc. savo energijos. Atliktų mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad nuo 25-erių metų medžiagų apykaita organizme 1-2 proc. per dešimt metų tampa lėtesnė. Lėtėjant medžiagų apykaitai, žmogui reikia ir mažiau „kuro“, 150- 200 kalorijų per dieną mažiau nei iki tol.

Sulaukusiems 50 arba 60 metų žmonėms medžiagų apykaita būna lėtesnė 5 proc. nei jaunų žmonių. Metabolizmas lėtėja ir dėl nykstančios raumenų masės. Vyresniame amžiuje žmonės tampa mažiau judrūs.

Paveldimumas

Kada ir kuriose vietose pradės kauptis „riebaliukai“, lemia ir genai. Jei norite žinoti, kaip atrodysite senatvėje, specialistai pataria pasižiūrėti į savo tėvus. Žinoma, būna išimčių, griežtos taisyklės nėra, bet tikimybė didelė.

Vienu dalyku pasikliauti galite 100 procentų – sveikas gyvenimo būdas, fizinis aktyvumas, tinkama mityba – tikrai matysis vos į jus pažvelgus bet kokiame amžiuje ir suteiks jums daug pliusų. O tai reiškia, kad tai, ką paveldėjote, įdėjus daug pastangų galima pakeisti.