Valgyti verčia ne tik alkis

Dėl to, kad apaugame nereikalingais kilogramais kalti ir psichologiniai dalykai. Specialistų teigimu, antsvoris atsiranda todėl, kad valgome ne tik tada, kai esame alkani, bet ir tada, kai esame sotūs. Net tuomet, kai organizmas nejaučia maisto poreikio valgome skatinami įvairių psichologinių veiksnių. Štai į kokius padidėjusio apetito veiksnius atkreipia dėmesį psichologai:

1. Nepatenkinti emociniai poreikiai. Mūsų mitybos elgesys susiformuoja dar kūdikystėje, kai esame maitinami motinos pienu. Meilė šiluma ir maistas susipina į viena. Tačiau meilės, šilumos, saugumo poreikis išlieka ir mums suaugus. Jeigu šių emocijų žmogui trūksta, jis jas kompensuoja valgydamas. Nepatenkinti emociniai poreikiai skatina didesnį apetitą, todėl žmogus valgo daugiau.

2. Noras apsisaugoti nuo priešiško mus supančio pasaulio. Nutukusius žmones dažniausiai sieja vienas bendras bruožas – po nereikalingais kilogramais slepiasi lengvai pažeidžiama siela. Šie žmonės kartu su maistu stengiasi „nuryti” neigiamas emocijas. Ant kūno susiformavęs riebalų sluoksnis tampa savotišku kiautu, kuris saugo pernelyg jautrią žmogaus prigimtį. Vietoj to, kad žmogus užsiimtų savo dvasinės stiprybės ugdymu, jis aplink save augina „saugumo pagalvėlę“ tam, kad lengviau atremtų išorinio pasaulio smūgius, neretai susijusius su tuo pačiu antsvoriu.

3. Manipuliavimas sąmone. Nuo senų laikų mums į galvą įkalta, kad maisto išmesti negalima. Todėl net pasisotinę neretai stengiamės suvalgyti viską, kiek prikrauta į lėkštę. Tėvai dažnai maistą naudoja, kaip vaikų skatinimo priemonę: „Suvalgyk viską, tada dar ir saldainį gausi“. Saldumynais atlyginama ir už kitokias vaikų pastangas bei pasiekimus.

4. Jausmų painiojamas. Alkio jausmą žmonės dažnai painioja su kitais jausmais – nuoboduliu, apmaudu. Tada nesąmoningai žmogus nori suvalgyti ko nors saldaus. O juk tokiais atvejais valgį būtų galima pakeisti tiesiog stikline vandens.

5. Palaikome kompaniją kitiems. Šventiniai vakarėliai, kai aplink visi valgo, svetinga šeimininkė, vis siūlanti įsidėti dar gabalėlį kokio nors skanumyno, taip pat prisideda prie valios stokojančių arba norinčių išlikti mandagiais žmonių antsvorio. Nenorėdami nieko įžeisti galiausiai žmonės suvalgo per daug.

Vertėtų prisiminti, kad daug lengviau susilaikyti nuo nereikalingų kąsnių nei po to imtis sudėtingo antsvorio metimo proceso. Be to, psichologai pataria pasinaudoti viena gudrybe – visada turėkite nedidelį gabalėlį tikro juodojo šokolado, kurį, spaudžiami vienų ar kitų psichologinių veiksnių, galėtumėte suvalgyti. Taip išvengsite nesveikų produktų ir persivalgymo.