Ar gali suteikti grožio medžio anglis?

Koks ten grožis iš anglių, turbūt pamanysite. Ir galbūt prisiminsite, kaip vaikystėje močiutė vydavo nuo krosnies, įspėdama, kad „būsi paišinas kaip katilas“. O jeigu pavykdavo prikišti nagučius prie nuodėgulių, tai suodinos rankos grožiu nė „nekvepėjo“.

Kad ir kaip būtų keista, iš pirmo žvilgsnio nešvari, juoda medžio anglis šiandien tapo tikru stebuklu grožio pramonėje. Jos dedama visur – į veido kaukes, dušo želes ir net į dantų pastą. Paklausite, ar gali būti taip paprasta, kad šis grožio stebuklas slepiasi tiesiog lauko kepsninėje? Žinoma – ne. Kosmetikoje naudojamos ne tokios pat anglys, ant kurių skrudinate gamtoje marinuotą mėsą, o aktyvintoji medžio anglis. Ji yra apdirbta deguonimi, iš kurio pašalintas vanduo. Šiandien aktyvintoji anglis gaminama medicinos pramonėje, o kadaise mūsų senoliai jos pasigamindavo patys. Jie nuo medinių pliauskų nulupdavo žievę, sudėdavo medieną į laužą ir degindavo, kol nebelikdavo liepsnos. Tada iš anglių krūvos išrinkdavo nedidelius gabalėlius, sudėdavo į indą, uždengdavo, o atvėsus vėl išimdavo, nuvalydavo smulkias dulkeles, sudėdavo į gilų indą ir sugrūsdavo iki smulkių trupinėlių.

Mokslas patvirtino anglies naudą grožiui

Mokslininkų teigimu, medžio anglis turi daug gerųjų ypatybių. Anglies naudingosios savybės buvo žinomos dar senovės Egipte, kur medžio anglis buvo naudojama medicinoje. Senovės romėnai taip pat naudojo anglis vandeniui, alui ir vynui valyti. Anglys tarsi stiprus magnetas pritraukia prie savęs toksinus, priemaišas ir nešvarumus. Šalinamų teršalų molekules tarpmolekulinės jėgos sulaiko aktyvintosios anglies paviršiuje. Taip aktyvintoji anglis valo teršalus iš užterštų medžiagų. Panaudota kaip grožio priemonių sudedamoji dalis, ji yra tarsi mūsų dantų ir odos valiklis.

Pasak Didžiosios Britanijos dermatologės Susanos Majou, medžio anglies gebėjimas sugerti riebalų perteklių ir bakterijas yra pripažintas mokslo. „Dėl šių savybių medžio anglis gali būti naudinga odai. Be abejo, jos efektyvumas kiekvienu atskiru atveju priklauso nuo koncentracijos kiekio kosmetinėje priemonėje ir sąlyčio su oda trukmės“, – sako dermatologė.

Anglies naudą įrodė ir vienas eksperimentas, kurį atliko Prancūzijos medicinos akademijos profesorius 1831 metais. Stovėdamas prieš kolegas jis prarijo pavojingą dozę nuodo bei 15 g aktyvintos anglies ir liko gyvas. Taip buvo pademonstruotas aktyvintosios anglies veikimas.

Kosmetika su anglimi, kurią galite pasigaminti patys

Pasak kosmetologų, kosmetinės veido kaukės su aktyvintąja anglimi giliai išvalo odos poras.Todėl tokios kaukės puikiai tinka spuogų profilaktikai. Šias aktyvintosios anglies priemones reikėtų naudoti 1-2 kartus per savaitę.

Aktyvintosios anglies naudojama ir gaminant gydomuosius muilus, kurie padeda iš odos šalinti toksinus ir nešvarumus. Praustis tokiu muilu rekomenduojama sergant akne. Beje, gydomąjį muilą galite pasigaminti ir patys namuose. Receptas labai paprastas. Į karščiui atsparų indą įdėkite supjaustytą vaikiško muilo gabalėlį, įstatykite indą į puodą su vandeniu ir kaitinkite, kol muilas ims tirpti ir taps į kisielių panašia mase. Įmaišykite į šią masę aktyvintosios anglies miltelių. Palikite viską sustingti norimoje formoje ir turėsite ypatingo gydomojo muilo gabalėlį.

Anglis naudojama ir dantims balinti bei dantų apnašoms šalinti. Uždėkite ant dantų šepetėlio dantų pastos, o ant viršaus užberkite į miltelius susmulkintos aktyvintosios anglies. Valykite dantis kaip įprastai. Anglį dantims valyti reikėtų naudoti ne dažniau nei 1 – 2 kartus per savaitę.

Specialistai tikina, kad kosmetikos priemonės su anglimi naudojamos taip pat, kaip ir įprastos. Anot jų, tikrai nereikėtų baimintis, kad nuo anglies jūsų oda, gleivinė ar dantys patamsės. Pavyzdžiui, dušo želė su anglimi yra panašios į rašalą spalvos, tačiau nusiprausus oda lieka švari, gaivi, tarsi šilkinė.

Pasak specialistų, geriausia naudoti gryną, be jokių priedų aktyvintąją anglį, kurioje nėra jokių priedų. Vaistinėse, be presuotų tablečių, galite įsigyti ir granuliuotos aktyvintosios anglies ar anglies kapsulių.

Kad anglis neturi jokio neigiamo poveikio odai arba burnos gleivinei, rodo ir tai, jog aktyvintoji anglis dažnai naudojama kaip vandens filtravimo medžiaga. Kai kuriose šalyse į parduodamo geriamo vandens buteliukus dedama po anglies gabalėlį. Toks vanduo yra ypač sveikas ir naudingas.

Aktyvintosios anglies kaukės veidui:

  • Sumaišykite vieną arbatinį šaukštelį aktyvintosios anglies, vieną šaukštelį alavijų sulčių, vieną šaukštelį paprasto arba rožių vandens, 5 lašus arbatmedžio aliejaus, žiupsnelį jūros druskos ir gautą masę tepkite ant veido plonu sluoksniu. Kai kaukė išdžius, nuplaukite ją šiltu vandeniu.
  • Susmulkinkite vieną anglies tabletę į miltelius, sumaišykite su 2 valgomaisiais šaukštais natūralaus jogurto ir vienu šaukšteliu šviežiai spaustų citrinų sulčių. Tepkite masę ant veido, palaikykite 20 minučių, po to – nuplaukite šiltu vandeniu.

Vasara – tinkamas metas valyti organizmą anglimi

Dabar pats metas atsikratyti nereikalingo balasto. Organizmo valymas aktyvintąja anglimi yra vienas iš seniausių liaudies medicinoje minimų ir turbūt natūraliausių organizmo valymo būdų. Valant organizmą anglimi, iš jo pasišalins visi toksinai, šlakai, kenksmingos medžiagos ir net alergenai. Anglis sudaro su jais netirpius junginius, natūraliai pasišalinančius iš organizmo. Suaugusieji aktyvuotosios anglies tablečių kiekį turėtų skaičiuoti pagal savo svorį: 1 tabletė – 10 kg kūno masės. Tai paros norma, geriama vieną kartą per dieną – iš ryto dvi valandas prieš valgį arba rytą ir vakare. Pasirengus anglimi valyti organizmą, specialistai pataria subalansuoti mitybą – atsisakyti rūkytų mėsos gaminių ir alkoholio, valgyti daugiau vaisių ir daržovių, daugiau judėti. O svarbiausia – vartoti daug skysčių – ne mažiau 30 ml kiekvienam kūno kilogramui. Tada išvengsite vidurių užkietėjimo ir iš organizmo greičiau pasišalins nereikalingos medžiagos.

Tačiau aktyvintoji anglis iš organizmo pašalina ne tik kenksmingas medžiagas, bet ir naudingas – vitaminus, mikroelementus, kai kuriuos maisto komponentus. Todėl gydytojai nerekomenduoja aktyvintosios anglies vartoti ilgiau nei dvi savaites, o organizmą valyti – ne dažniau kaip dukart per metus.

Organizmo valyti anglimi nerekomenduojama tiems žmonėms, kurie serga lėtinėmis ligomis ir kurie nuolat vartoja vaistus, nes anglis tiesiog gali juos sugerti. Aktyvintosios anglies negalima vartoti ir tiems, kas serga kolitu, gastritu, skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opa.

Anglis plačiai naudojama gydant įvairius negalavimus. Įrodytas aktyvintosios anglies efektyvumas gydant virškinimo sutrikimus, viduriavimą, padidėjusį rūgštingumą skrandyje, pilvo pūtimą. Aktyvintoji anglis yra vartojama sergant lėtiniu inkstų nepakankamumu, lėtiniu virusiniu hepatitu, kepenų ciroze, atopiniu dermatitu. Ji padeda pašalinti susikaupusias toksines medžiagas. Be to, yra žinoma, kad aktyvintoji anglis mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir gali būti vartojama aterosklerozės profilaktikai.

Ir dar viena gera žinia. Teigiama, kad aktyvintoji anglis puikiai padeda norintiems sulieknėti. Tačiau vartojant anglį šiuo tikslu būtina laikas nuo laiko atstatyti organizmui reikalingų vitaminų ir mineralų kiekį.