Ar tikrai reikia tarpdančius valyti siūlu?

Tarptautinei naujienų agentūrai „Associated Press“ palyginus 25 mokslinių tyrimų duomenis, imta teigti, kad dantų valymo šepetėliu ir dantų siūlu kombinacija yra tik nedaug veiksmingesnė už dantų valymą vien šepetėliu arba išvis neveiksminga. Ar dantų šepetėlis tikrai yra svarbiausia burnos priežiūros priemonė, atsako Lietuvos sveikatos priežiūros specialistai.

Anot burnos higienos specialistės, “Eurovaistinės” konsultantės, Dangiros Markauskaitės, tarpdančių valymas yra būtinas visapusės burnos priežiūros žingsnis, o abejonės tarpdančių siūlo veiksmingumu nėra pagrįstos.

„Tarpdančių siūlas yra efektyvi priemonė, apsauganti nuo dantenų ligų, pavyzdžiui, uždegimo. Dar veiksmingesnis už siūlą yra specialus tarpdančių šepetėlis, šereliais pašalinantis daugiau nešvarumų”, – sako specialistė.

Jai pritaria „Listerine” produktų vadovė Lietuvoje Roma Berškytė. Anot jos, tinkamai burnos priežiūrai dantų pastos ir šepetėlio tikrai nepakanka.

„Dantys sudaro tik 24 proc. burnos ertmės, efektyviai burnos higienai reikalingi mažiausiai trys žingsniai: dantų valymas pasta ir šepetėliu, tarpdančių valymas siūlu ir burnos ertmės skalavimas antibakteriniu skalavimo skysčiu. Derinant šiuos žingsnius, pašalinama daugiausiai apnašų, neleidžiama kauptis bakterijoms ir efektyviausiai išvengiama uždegimų bei dantenų ligų“, – sako R. Berškytė.

Manyti, kad kasdienei burnos priežiūrai visiškai pakanka dantis valyti vien šepetėliu ir dantų pasta, nėra teisinga.

„Kai kurie žmonės, turintys per didelius tarpus tarp dantų, įsivaizduoja, kad visas burnos ertmes pasiekia paprastas dantų šepetėlis. Net ir tokiu atveju tarpdančių pamiršti nederėtų, tad rekomenduoju naudoti didesnio dydžio tarpdančių šepetėlį. Kiti –  atvirkščiai, teigia turintys per siaurus tarpdančius ir esą tarpdančių siūlas netelpa į tarpdantį arba bevalant nutrūksta. Tokiu atveju visuomet rekomenduoju apsilankyti pas odontologą ir atlikti burnos higienos procedūrą, t.y. pašalinti dantų akmenis”, – pataria burnos higienos specialistė D. Markauskaitė.

Paklausta apie teisingus burnos priežiūros įpročius, specialistė rekomenduoja išvalyti tarpdančius siūlu ar šepetėliu vieną kartą per dieną, prieš valant dantis šepetėliu ir pasta – tuomet dantų pasta ir skalavimo skystis geriau patenka į tarpdančius ir apsaugo dantis nuo ėduonies.