Emolientai. Kas tai?

Dažnai girdime gydytojų patarimus, kad žiemą odą reikia drėkinti emolientais. Kas jie tokie? Pasirodo, kad šią odos priežiūros priemonę žmonės žinojo jau senų senovėje.

Dar 700 metų prieš mūsų erą iš avių vilnos išgaudavo riebalines medžiagas, kurias galima vadinti pirmaisiais emolientais.
Emolientai drėkina odą, mažina vandens netekimą iš gilesnių jos sluoksnių, minkština odą, atstato odos lipidų struktūrą ir atkuria odos barjerines funkcijas.

Visų emolientų keturios pagrindinės dalys yra tos pačios. Svarbiausia jų – lipidai arba, paprasčiau sakant, riebalai. Jie gali būti gyvuliniai, augaliniai, mineraliniai ar sintetiniai.

Kitos sudedamosios dalys – tai humektantai (medžiagos, kurios sulaiko drėgmę raginiame sluoksnyje), emulsikliai (medžiagos, kurios palaiko tolygią struktūrą) ir konservantai (medžiagos, kurios turi antibakterinį poveikį ir užtikrina preparato ilgaamžiškumą).

Emolientai slopina pleiskanojimą, niežėjimą, malšina uždegimus, todėl tinka ir sveikai odai prižiūrėti, ir odos alergijai bei uždegimams gydyti.

Natūraliai viršutiniame raginiame odos sluoksnyje nėra kraujagyslių nei imuninių ląstelių. Jeigu oda sausa, pleiskanoja, į raginį sluoksnį patenka imuninių ląstelių – T limfocitų. Jie gali sukelti uždegimą ir išprovokuoti įvairių odos ligų paūmėjimą. Emolientai reguliuoja odos drėgmę. Odos paviršius yra padengtas plėvele. Natūraliai ji yra rūgštinė (pH 5.5). Naudojant prausimosi žėlę, emulsija nuplaunama, ir oda pradeda pleiskanoti. Norint atnaujinti sunaikintą barjerą, reikia naudoti emolientus.

Kai nėra apsauginio barjero, odą gali pažeisti įvairūs aplinkos veiksniai: šaltis, žvarbus vėjas ir įvairūs mikrobai.
Dėl pernelyg sauso oro šildomose patalpose žiemą oda greičiau praranda drėgmę. Taigi, emolientai šaltuoju metų laiku yra nepakeičiama drėkinimo ir apsaugos priemonė veido ir rankų odai.

Beje, emolientai padeda ilgiau išlaikyti odos jaunystę, nes senstant oda sausėja, o emolientuose esančios drėkinančios medžiagos palaiko odos elastingumą.

 

  • Emolientų yra daug ir įvairių. Vieni jų –  pusiau riebūs, kiti – labai riebūs. Juos reikia tepti 2–3 kartus per dieną, paskleidžiant kremą plonu sluoksniu ant švarios odos. Oda suminkštės ir bus apsaugota nuo žiemos žvarbos ir nuo išsausėjimo.