Hialuronas – grožiui ir sveikatai

Atsakymas, kodėl kai kurios brandaus amžiaus moterys atrodo daug jaunesnės – hialurono rūgštyje. Farmacijos ir grožio pramonėje, estetinių procedūrų klinikose šiandien hialurono rūgštis naudojama labai plačiai. Ši rūgštis padeda atsigauti išsausėjusiai odai ir lygina veido raukšles, todėl naudojama įvairių serumų, kremų, veidui ir kūnui gamybai. Specialistai tvirtina, kad ją naudojant laiko ratą galima pasukti net 10-čia metų atgal. Kokia šios medžiagos sudėtis, jeigu joje slypi tokia jaunystės galia? Kur jos galima rasti?

Hialurono nauda organizmui

Šios medžiagos toli ieškoti nereikia, tai angliavandenis, kuris natūraliai gaminasi mūsų organizme. Suaugusio žmogaus kūne yra maždaug 15 gramų hialurono rūgšties. Žmogaus organizme ji jungiasi su vandeniu ir tampa klampia medžiaga, panašia į želę. Jos pagrindinė funkcija organizme yra ne tik aprūpinti odos, raumenų audinius drėgme, bet ir sutepti sąnarius, ji dengia kiekvieną kremzlės ląstelę, taip pat sudrėkina akis ir dalyvauja normalaus akispūdžio palaikyme. Mokslininkai teigia, kad viena hialurono rūgšties molekulė gali išlaikyti iki 500 molekulių vandens. Jei į litrą vandens įbersite vos 2 miligramus rūgšties – gausite želės pavidalo masę. Hialurono rūgštis labiausiai paplitusi nerviniame, dengiamajame ir jungiamajame audiniuose, tačiau mažesniu kiekiu randama beveik kiekvienoje ląstelėje. Hialuronas daro didelę įtaką ląstelių dalijimuisi ir judėjimui kūne. Ši rūgštis išsaugo ląstelių struktūrą ir apsaugo jas nuo išorinių pažeidimų, įvairių bakterinių infekcijų. Tai viena iš labiausiai hidrofilinėmis savybėmis pasižyminti molekulė natūraliai randama gamtoje, todėl kaip natūralus drėkiklis, hialurono rūgštis, turi daug naudingų savybių žmogaus organizmui. Ši rūgštis sugeba atskirti audinius, kuriems drėgmės reikia mažiau arba jos visai nereikia, ir tuos, kuriems – jos reikia daugiau, ir laiku perskirsto drėgmės pusiausvyrą.

Hialurono rūgštis suriša vandenį tarpląstelinėje erdvėje, tuo pačiu padidindama audinių pasipriešinimą suspaudimui. Kitaip, įspaudus odą pirštu, ji taip ir neatsistatytų. Liktų ant kūno įspaudai nuo laikrodžio apyrankės, diržo ar kojinių.

Šiuo metu mokslininkai tiria hialurono rūgšties naudą ortopedijos ir akių gydymo srityse.

Hialurono rūgštis – gražiems plaukams

Mes kartais pamirštame, kad galvos oda yra tokia pati, kaip ir viso kūno oda. Skiriasi tik tuo, kad joje yra apie 100 tūkst. plaukų folikulų. O plaukai ir plaukų folikulai yra odos audinio darinys. Odą sudaro 2 sluoksniai, tai išorinis – epiderminis, kuris atlieka apsauginę funkciją, ir vidinis – dermalinis sluoksnis, kuriame ir yra plaukų folikulai. Dermalinis odos sluoksnis sudarytas iš jungiamojo audinio ir jungiamojo audinio su drebučius primenančiu skysčiu, kuris maitina ir drėkina gilius odos sluoksnius. Visas šias funkcijas leidžia atlikti jungiamajame audinyje esanti hialurono rūgštis. Štai kodėl turime sveiką galvos odą ir gražius, žvilgančius plaukus.

Tačiau ilgainiui plaukus nualina įvairios cheminės priemonės, jų  džiovinimas džiovintuvu ir formavimas plaukų žnyplėmis. Visa tai suardo natūralią hialurono rūgšties gamybą plaukuose. Todėl siekiant atkurti plaukų struktūrą tenka ieškoti priemonių, kuriose yra hialurono rūgšties arba atlikti specialias procedūras su šia rūgštimi grožio salonuose.

Kada hialurono rūgšties pradeda trūkti?

Pastebėta, kad šios medžiagos žmogaus organizme pradeda reguliariai mažėti sulaukus dvidešimties, oda praranda elastingumą, joje ima rastis smulkių raukšlelių. Apie penkiasdešimtuosius gyvenimo metus žmogaus organizmas būna netekęs net 50 proc. šios rūgšties. Dėl to oda, ypač veido ir plaštakų, praranda savo elastingumą, suglemba, veido linijos tampa įdubusios, veidas praranda jaunatviškumą, odos spalva įgauna pilkšvą atspalvį.

Šios medžiagos kiekio sumažėjimas sukelia grandininę reakciją visame organizme. Dėl hialurono trūkumo nukenčia ir sąnariai, skundžiamasi išsausėjusiomis akimis, atsiranda galvos odos ir plaukų problemos.

Kas kenkia natūralios hialurono rūgšties gamybai?

Hialurono rūgšties, taip pat ir jūsų jaunystės, priešas – saulės skleidžiami UV spinduliai. Piktnaudžiavimas saulės voniomis, soliariumu gali iki minimumo sumažinti organizme pagaminamo hialurono. Pavyzdžiui, nudegimas saulėje blokuoja šios rūgšties gamybą pakankamai ilgam laikui.

Kas padeda sugrąžinti organizmui drėgmę?

Jeigu jaučiate, kad jums trūksta hialurono rūgšties, jos galite gauti valgydami saldžiąsias bulves, krienus, vyšnias, sojos pupeles, špinatus, burokėlius, pupeles, jautieną, kiaulieną. Šie produktai stimuliuoja hialurono gamybą.

Jeigu vis dėlto organizmui nepakanka hialurono rūgšties, jos galite gauti iš išorės. Naudokite kremus, serumus, dekoratyvinę kosmetiką, plaukų priežiūros priemones, kurių sudėtyje yra hialurono. Jos pakankamai efektyviai drėkina odą ir yra tinkamos naudoti kasdien. Prasidėjo vasara. Pasirūpinkite apsauginėmis priemonėmis nuo saulės su šia rūgštimi. Nesibaiminkite, hialurono neperdozuosite, tuo ši rūgštis ir pranašesnė už kitas medžiagas.

Na, o jeigu norite ryškesnių atsijauninimo pokyčių veido senėjimo procesui pristabdyti, taikykite šios rūgšties injekcijas. Procedūras su hialurono rūgštimi atlieka daugelis estetikos klinikų.

Dažniausiai hialuronas leidžiamas į nosies-lūpų klosties raukšles, lūpų sritį, kai norima jas paputlinti, į smulkias raukšles virš viršutinės lūpos ir kitose veido vietose, į skruostus, veido kontūro sritį.

Jelena Romanova-Paskevic

„Po hialurono injekcijų raukšlės išsilygina. Jeigu gilios raukšlės, tai ženkliai pašvelnėja. Dėl to galimas keletą dienų padidėjęs tinimas, kraujosruvos. Taip pat hialurono injekcijos gali būti leidžiamos į plaštakas, kaklą, dekoltė zonas bei į lytines lūpas. Kiek ilgai išsilaiko efektas, labai priklauso nuo hialurono rūgšties koncentracijos. Kuo koncentracija didesnė, tuo efektas yra didesnis. Vidutiniškai išlygintos ir drėgme aprūpintos odos efektas išlieka nuo 0,5 -2 metų.“, – sako Sapiegos klinikos plastinės rekonstrukcijos gydytoja Jelena Romanova-Paškevič.

Gydytoja nepataria atlikti hialurono rūgšties injekcijų alergiškiems ir dažnai sergantiems žmonėms, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, žmonėms turintiems herpes virusą.

Moterims, kurias neramina gilios raukšlės veide, kurių oda jau yra praradusi labai daug stangrumo ir elastingumo, hialuronas mažai padės. Tokioms moterims laiko ratą pasukti atgal specialistai pataria lazerio procedūromis arba chirurginiu būdu.