Ką daryti, jei vargina nuospaudos ir sausa pėdų oda?

Atėjo ruduo, atskubės žiema ir vargiai pavyks iki vasaros išlaisvinti kojas iš uždaro apavo. Batai, bateliai, patogūs ir nelabai, o jeigu dar su jais tenka išbūti visą dieną arba šokti iki paryčių, greičiausiai neišvengsite nuospaudų.

Nuospaudos moteris kankina dažniau

Nuospaudos – tai suragėjęs odos sluoksnis, kuris ruoželiu įauga į vidų. Jeigu jis spaudžia daug nervinių galūnėlių turinčią dermą (tikrąją odą), žmogui dažniausiai smarkiai skauda. Deja, nuospaudomis ir sukietėjusia pėdų oda kur kas dažniau skundžiasi moterys. Tai lemia nuolatinis aukštakulnių ir uždarų batų avėjimas arba padidėjusi trintis rudenį ir žiemą nespėjančiuose gerai išsivėdinti ir išdžiūti batuose. Oda dažniausiai sukietėja priekinėje pėdos dalyje, taip pat ant pirštų pagalvėlių. Įtakos turi ir antsvoris, pernelyg dažnas odos šlifavimas dilde, pemza arba įvairių cheminių odos preparatų naudojimas.

Liaudiškos priemonės

Turbūt pats seniausias ir patikimiausias naminis vaistas nuo nuospaudų yra svogūnas. Reikia uždėti ant nuospaudos svogūno griežinėlį ir užklijuoti pleistrą. Laikyti, kol nuospauda suminkštės.

Sėkmingai nuospaudas gydo ir vyno acte išmirkyti švieži gebenių lapai. Išmirkytus lapus uždėkite ant nuospaudos ir užriškite marlės tvarsčiu. Lapus keiskite 3–4 kartus per dieną.

Dar vienas receptas: prieš miegą kojas sušildykite ir uždėkite ant nuospaudų citrinos žievelę su minkštimu. Po 2–3 dienų procedūrą pakartokite, vėliau kojas išmirkykite šiltame vandenyje ir kruopščiai pašalinkite nuospaudas.

Itin veiksminga priemonė, padėsianti pasirūpinti, kad pėdų oda būtų švelni ir minkšta, yra vitamino E aliejus. Prieš miegą pėdas įtrinkite vitamino E aliejumi ir jau po 3–4 dienų sausa oda pradės minkštėti, nuospaudos palaipsniui ims nykti.

Stebuklingosios vonelės

Kojų priežiūrai be galo naudingos įvairios vonelės. Joms nereikia jokių ypatingų priemonių – puikiai tiks ir namuose turimi produktai, tokie kaip druska, soda, citrina.

Druskų vonelė. 1 šaukštą druskos ištirpinkite viename litre šilto vandens, kojas mirkykite apie 15 minučių. Šią procedūrą kartokite 1–2 kartus per savaitę.

Medaus ir sodos vonelė. Prieš miegą į nedidelę vonelę įpilkite 3 l šilto vandens, įdėkite 3 valgomuosius šaukštus sodos ir pusę stiklinės medaus. Kojas laikykite 15–20 minučių.

Citrinų vonelė. Į vonelę įpilkite šilto vandens, įberkite žiupsnelį druskos, citrinų sulčių, glicerino ir šiek tiek rožių vandens. Kojas pamirkykite maždaug 15–20 minučių. Prieš einant miegoti galite pasidaryti ir pėdų kaukę nakčiai: sumaišykite šaukštą neskiesto glicerino su šaukštu rožių vandens ir šaukštu citrinų sulčių, tepkite šį mišinį ant kojų ir užsidėkite šiltas medvilnines ar kitos natūralios medžiagos kojines.

Šaltas kiaušinio kompresas Išgydyti sutrūkinėjusią pėdos odą gali padėti kiaušinio ir aliejaus kompresas. Reikia atskirti kiaušinio baltymą nuo trynio ir pastarąjį sumaišyti su aliejumi. Gautą mišinį įtrinti į odą, palaikyti 20 minučių ir tada nuplauti vandeniu. Procedūrą reikėtų kartoti kartą per savaitę.

Medicininės priemonės

Nuo spaudimo ir trynimo odą saugo bei nuospaudas šalina ir minkština specialus pleistras. Nuospaudų gydymui tinka ir įvairios mikstūros, kurių sudėtyje yra iki 40 proc. salicilio rūgšties, tirpinančios jungiamąjį audinį aplink nuospaudos branduolį. Išmirkusias karštame vandenyje pėdas nusausinkite ir odą aplink nuospaudas patepkite vazelinu, o pačias nuospaudas – gydomuoju tirpalu. Skysčio negalima naudoti, jeigu oda aplink nuospaudą yra sudirgusi ar pažeista.
Pėdoms gydyti galima naudoti ir preparatus, kurių sudėtyje yra šlapalo ir keramidų. Keramidai užpildo terpę tarp negyvų raginio epidermio sluoksnio ląstelių, jas sutvirtina, neleidžia išgaruoti drėgmei ir sujungia mirštančias epidermio ląsteles.

O jei nė viena priemonė nepadeda – apsilankykite pas pėdų priežiūros specialistą, kuris tinkamai sutvarkys odos įtrūkimus. Kartais oda trūkinėja dėl vitamino A trūkumo organizme. Tada reikėtų valgyti daugiau produktų, turinčių A vitamino arba vartoti papildus.

Masažas

Sušalusioms ir po ilgos darbo dienos pavargusioms pėdoms padės paprasčiausias masažas. Ištepkite pėdas kremu arba masažo aliejumi ir sukamaisiais judesiais jį įtrinkite. Masažas turėtų trukti apie 10 minučių. Po to rekomenduojama užsidėti šiltas kojines.