Kai kreivi dantys neleidžia džiaugtis gyvenimu: kaip geriausia juos ištiesinti?

Daugelis žmonių patiria diskomfortą dėl kreivų, netaisyklingai išaugusių dantų, neestetiškos šypsenos. Tai sukelia nepasitikėjimą savimi, žmonės pradeda vengti vakarėlių ir renginių, stengiasi kuo rečiau praverti burną arba šypsodamiesi ir kalbėdami pridengia ją ranka. Kad gyvenimas grįžtų į savo vėžes ir galėtumėte drąsiai juoktis, nesibaiminti dėl savo įvaizdžio, reikalinga specialistų pagalba.

Kodėl dantys tampa kreivi?

Kreivi dantys gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai tam įtakos turi genetika, netaisyklingas kvėpavimas per burną, natūralių nuolatinių dantų augimo trikdžiai, įvairios traumos. Pakenkti gali ir vaikystėje atsiradę blogi įpročiai, tokie kaip pirštų čiulpimas, per ilgai naudojamas čiulptukas ir pan. Pasitaiko atvejų, kai dantys būna stambesni už žandikaulį arba vaikystėje vietoj pieninių dantų netaisyklingai išaugo nuolatiniai.

Suaugusių žmonių dantų estetika priklauso ir nuo to, kaip tėvai rūpinosi taisyklingu jų augimu. Specialistai sako, kad tėvai 6-7 metų vaiką būtinai turėtų nuvesti pas ortodontą, o ypač jei pastebėjo vaiko sąkandžio defektus ar kreivėjančius dantukus. Apie 7-9 metus pradėtas ortodontinis gydymas būna fiziologiškesnis, naudojamos mažos, švelnios jėgos, galima modeliuoti žandikaulių augimą. Be to, yra mažesnė tikimybė, kad baigus gydymą dantų augimo nukrypimai atsinaujins.

Jei nutiko taip, kad savo dantų išvaizda susirūpinote vėlesniame amžiuje – nereikėtų prarasti vilties dėl gražios šypsenos. Pasitelkę šiuolaikines technologijas, gydytojai ortodontai gali ištaisyti bet kokius dantų defektus. Kreivus dantis galima pastumti, pasukti ar pakreipti, pagaliau išlyginti atliekant estetinį plombavimą. Specialistai tikina, kad rezultatas išlieka visą gyvenimą, todėl pasirūpinti dailia šypsena ir atsikratyti kompleksų niekada nevėlu.

Ortodontinis gydymas

Kreivi dantys ar blogas sąkandis – tai ne tik estetinė problema. Netaisyklingai išaugusius dantis sunkiau valyti, todėl atsiranda didesnė tikimybė, kad jie suges ar išsivystys dantenų uždegimas. Dėl neteisingo sąkandžio kramtymo raumenims ir sąnariui tenka didesnė apkrova, o tai gali tapti nuolatinių galvos skausmų priežastimi. Nors ortodontinis gydymas dažniausiai taikomas vaikams ir paaugliams, neretai jo prireikia ir suaugusiems. Šiai procedūrai naudojami metaliniai ar estetiniai briketai, plokštelės, tempimo aparatai, ortodontiniai mini implantai. Pasirinkus tinkamiausią gydymo būdą, tobula šypsena mėgautis galėsite jau po kelerių metų. Dažniausiai suaugusių žmonių ortodontinis gydymas trunka ilgiau nei vaikų, gali net prireikti dantų šalinimo, žandikaulių chirurgijos. Nežiūrint visų nepatogumų, šis ilgai užtrunkantis procesas tikrai pakeis jūsų gyvenimą ir galėsite džiaugtis tiesiais, lygiais ir sveikais dantimis.

Kada reikalingas estetinis plombavimas?

Nors kreivi dantys – itin opi problema, žmonės dažnai patiria ir kitokių dantų pažeidimų, dėl kurių taip pat nesinori plačiai šypsotis. Estetinį plombavimą, kurio metu atkuriamas dentinas ir emalis, specialistai pataria atlikti tuomet, kai dantys yra pažeisti karieso, suirę. Tokie dantys neatrodo gražiai, tampa nelygūs. Estetinis plombavimas taikomas ir savo natūralią spalvą pakeitusiems dantims, taip pat atsiradusiems tarpams tarp dantų pašalinti.

Labai svarbu suvokti, kad estetinis plombavimas nėra tik grožio procedūra.Tai gydymas, kuris neleidžia pažeistiems dantims toliau irti ir pasiekti kritinę stadiją. Laiku nesiėmus veiksmų, gali nebepadėti ir estetinis plombavimas. Tokiu atveju prireikia protezavimo ar implantacijos, kada gydymas kur kas brangesnis.

Kaip prižiūrėti dantis?

Jei nenorite susidurti su problemomis, kenkiančioms jūsų gražiai šypsenai, turite laikytis pačios svarbiausios taisyklės – reguliariai lankytis pas specialistus.

Svarbi ir tinkama dantų higiena, kurios įpročius geriausia formuoti nuo pat vaikystės. Dantis valykite du kartus per dieną: ryte ir vakare po valgio, prieš tai dantų tarpus išvalykite specialiu dantų siūlu. Žinokite, kad burnos ertmėje yra vietų, kur kaupiasi apnašos, tačiau jas pasiekti dantų šepetėliu sunku. Tai burnos galas, liežuvio šaknis, dantenų riba, skruostų gleivinė, gomurys. Šioms vietoms pasiekti naudojamas burnos skalavimo skystis, kuris naikina bakterijas, mažina skausmą, uždegimą, apnašų kaupimąsi. Žinoma, jais piktnaudžiauti nepatartina, nes tai gali išbalansuoti natūralią burnos mikroflorą, todėl liežuvį valykite specialiu šepetėliu. Taip lėčiau kaupsis apnašos ant dantų, pagerinsite burnos kvapą.