Kodėl formuojasi raukšlės?

Kaskart, kai pykstame, stebimės, šypsomės ar reiškiame kitas emocijas, veido raumenys juda ir po oda formuojasi grioveliai. Jeigu oda elastinga, ramybės būsenoje raumenys grįžta į pradinę padėtį ir grioveliai išnyksta.

Tačiau su metais odos elastingumas mažėja, ji išsausėja ir netenka dalies kolageno, todėl dėl veido mimikų dažniausiai tose pačiose vietose atsirandantys po oda grioveliai ilgainiui gilėja, o galiausiai tampa ryškiomis raukšlėmis. Taigi, dinaminės arba mimikos raukšlės dėl tų pačių raumenų judesių nebeišsilygina.

Mimikos raukšlės pradeda formuotis jau nuo 20 metų, pirmiausia – ant kaktos, kiek vėliau – išoriniuose akių kampučiuose. Apie 30 –uosius gyvenimo metus – ir ant viršutinių akių vokų. Po 40-ies ima ryškėti statinės, arba amžiaus, gravitacinės raukšklės. Jas lemia ne mimikos raumenų darbas , o senėjimo procesas, taip pat žalingi įproičiai, odos nepriežiūra, ultravioletiniai spinduliai ir kiti neigiami faktoriai. Apie 50-uosius gyvenimo metus sulėtėja kraujotaka, mažėja kolageno, elastino, hialurono rūgšties gamyba, oda ima prarasti elastingumą ir stangrumą. Dar po dešimtmečio veido audiniai nusileidžia – nusvyra nosies galiukas, pailgėja ausų speneliai, užkrinta akių vokai, nukara pagurklis, išryškėja apatinė lūpa, o viršutinė tarsi pasislepia.

Raukšlės formuojasi ir miegant. Kuriose veido vietose jos atsiranda priklauso nuo to, kokia poza miegame. Mėgstantiems miegoti ant šono formuojasi smakro ir skruostų raukšlės. Na, o jeigu miegate įsikniaubę į pagalvę, pirmiausia išlįs kaktos raukšlės. Ilgiausiai lygi veido oda išlieka tų, kurie mėgsta miegoti ant nugaros.

Kas lemia raukšlių gylį?

Kosmetologų teigimu, raukšlės būna įvairaus gylio.

  • Paviršutinės odos raukšlės susidaro paviršiniame odos sluoksnyje – epidermyje. Dažniausiai tokios raukšlės formuojasi dėl odos dehidratacijos.
  • Vidutinio gylio raušlės susidaro dermyje – odos sluoksnyje po epidermiu. Jos – gilėjančių paviršinių odos raukšlelių padarinys. Šių raukšlių atsiradimą skatina kolageno skaidulas pažeidžiantys laisvieji radikalai.
  • Gilios raukšlės formuojasi ne tik visuose odos sluoksniuose, bet ir poodiniame riebaliniame ląstelyne. Polinkis į gilias raukšles neretai būna paveldimas.

Kas padeda atitolinti raukšlių atsiradimą?

Ne tiki odos, bet ir viso organizmo senėjimą lėtina vitaminas A. Taigi, jau nuo šiandien į savo mitybos racioną įtraukite riebią žuvį, kepenėles, putinų uogas, jūros kopūstus, brokolius. Valgykite daug avokadų, odai svarbūs ir vitaminai B, C ir E. Venkite arba visiškai atsisakykite cukraus. Jis naikina odai būtiną kolageną ir elastiną, todėl oda tampa suglebusi. Nepiktnaudžiaukite kava. Ji itin stipriai išsausina odą. Gėrimai su kofeinu ne tik šalina iš organizmo skysčius, bet ir plečia kraujagysles. Rezultatas – išryškėjusios raukšlės ir išsiplėtusios poros.

Kaip mankštinate visą kūną, mankštinkite ir veido odos raumenis. Yra daugybė veido jogos pratimų, kuriuos atliekant reguliariai, oda taps stangresnė, suaktyvės medžiagų apykaita audiniuose ir neigiami aplinkos faktoriai nebepajėgs taip lengvai pažeisti odos ląstelių.