Kodėl odai reikia elastino?

Elastinas – gyvasis odos baltymas

Mokslininkai teigia, kad raukšlės odoje susiformuoja dėl to, kad suyra elastino molekulės. Pirmieji ženklai moters organizme, rodantys kad mažėja elastino, yra stangrumą praradusi krūtinė ir atsirandančios raukšlelės.

Elastinas ir kolagenas yra pagrindiniai odos jungiamojo audinio baltymai. Kolagenas išlaiko odos drėgmę, elastinas suteikia odai elastingumo ir stangrumo.

Elastinas yra jungiamojo audinio fibrilinis baltymas, kuris įeina į elastinių savybių turinčių audinių sudėtį. Šie baltymai sudaro fibriles, kurios gali būti ištemptos kelis kartus didesniu atstumu negu jų pačių normalus ilgis, po to vėl susisukti ir sugrįžti į pradinę padėtį. Panašiai kaip guma.

Kur yra elastino ir kokios jo savybės?

Elastinas nėra taip paplitęs kaip kolagenas ir odoje jo yra mažiau nei kitose kūno dalyse. Pavyzdžiui, žymiai daugiau elastino yra plaučiuose, didelėse arterijose, tampriuose raiščiuose. Šiek tiek elastino yra ir ausų kremzlėse bei kituose organuose. Elastinas daugiausia sudarytas iš mažų nepolinių aminorūgščių – glicino, alanino ir valino. Jame yra daug prolino ir lizino, nedaug hidroksiprolino, tačiau nėra hidroksilizino. Elastinas yra sudarytas iš tropoelastino molekulių, sujungtų desmozino skersiniais ryšiais. Tropoelastiną sudaro viena polipeptidinė grandinė, kurios konformacija yra netvarkinga spiralė. Tropoelastine nėra skersinių ryšių, todėl jis tirpus. Elastine yra daug desmozino skersinių ryšių, todėl subrendęs elastinas yra netirpus ir ypač stabilus. Elastinui būdinga netvarkingos spiralės konformacija, todėl baltymas gali lengvai išsitempti, po to – ir išsivynioti, atlikdamas fiziologines funkcijas.

Dėl desmozino skersinių ryšių susidarymo elastinas, skirtingai nuo kitų fibrilinių baltymų, gali temptis dviem kryptimis. Keturios polipeptidinės grandinės, sujungtos tarpusavyje, sudaro elastino monomerus, kurie toliau jungiasi desmozino skersiniais ryšiais, sudarydami lengvai tempiamą tinklą – elastino skaidulas, vadinamąsias fibriles.

Elastinas kosmetikoje

Kosmetikos gamybai elastinas kaip ir kolagenas išgaunamas iš stambių raguočių odos. Skirtingai nei riebalai, pavyzdžiui, lipidai, elastinas neužkemša porų, todėl jis yra tikras išsigelbėjimas riebiai ir vystančiai odai. Nebūtina keisti visų turimų kremų tam, kad odą aprūpintume elastinu, galima elastino įsigyti atskirai. Atlikti tyrimai rodo, kad kosmetikoje naudojamas elastinas iš tiesų stangrina odą ir suteikia jai elastingumo. Po 20 dienų naudojimo gerokai sumažėja mikroraukšlių, pakeliami žemyn pasmukę veido kontūrai.

Moksliniai tyrimai įrodė, kad labiausiai elastino molekules ardo nikotinas. Tad jeigu rūkysite, net ir naudodamos brangiausius kremus ar tepdamos gryną elastiną, nepasieksite norimo efekto, oda netaps stangri ir lygi.