Raudoni plaukai: ką slepia ši spalva?

Sutikite, strazdanoti raudonplaukiai visada atkreipia dėmesį savo išskirtine išvaizda. Tačiau retas iš mūsų žino, kas lemia šį paveldimumą. Pasirodo, raudonų plaukų geną turi nemaža dalis žmonių, savo plaukų spalva visiškai nesiskiriančių nuo kitų. Mokslininkų teigimu, šis slaptas genas gali turėti didžiulę įtaką sveikatai.

Pirmą kartą Welcome Trust Sanger instituto ir Lidso universiteto mokslininkai įrodė, kad genai, susiję su raudonais plaukais, blyškia oda ir strazdanomis, didina genų mutacijos, sukeliančios odos vėžį, riziką. Tai reiškia, kad tokia mutacija gali būti prilyginta papildomiems 21 metams saulės poveikio.

Tyrimai nustatė, kad net vieno su raudonais plaukais susijusio MC1R  geno atmaina didina riziką atsirasti pavojingoms  melanomos mutacijoms. Melanoma laikoma viena grėsmingiausių žmogaus sveikatai.vėžio formų.

Raudonplaukiai sudaro apie 2 proc. visų pasaulio gyventojų. Jie turi dvi MC1R geno atmainas, kurios daro įtaką melanino pigmento gamybai. Būtent dėl to žmogus turi raudonus plaukus, strazdanas, šviesią odą ir greitai nudega saulėje. Šie ženklai turėtų įspėti žmones apie galimą riziką ir priversti ieškoti būdų, kaip apsisaugoti. Deja, žmonės, turintys tik vieną MC1R geno atmainą, gali net neįtarti apie galimas grėsmes.

Mokslininkai ištyrė daugiau kaip 400 pacientų, kuriems buvo diagnozuota melanoma. Žmonėms, kurie turėjo vieną MC1R geno atmainą, nustatyta 42 proc. daugiau su saule susijusių vėžio mutacijų.

Tyrimui vadovavęs dr. Davidas Adamsas teigia, kad gauti rezultatai tik dar labiau išryškino tai, kas jau žinoma: visi žmonės, ne tik šviesūs raudonplaukiai, turėtų būti atsargūs saulėje. Ir nors visiems aišku, kad raudonplaukiams kyla didesnė grėsmė susirgti onkologine odos liga, pirmą kartą įrodyta, jog minėtas genas susijęs su dažnesnėmis odos vėžio mutacijomis.

Raudonplaukių geno mutacijos paaiškina ir tai, kodėl šie žmonės dažniau suserga Parkinsono liga. 2009 metais Harvardo universitete buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 140 tūkstančių vyrų bei moterų ir paaiškėjo, kad raudonplaukiams tikimybė susirgti Parkinsono liga yra net 90 procentų didesnė nei kitiems.

Taip pat manoma, kad MC1R genas susijęs ir su jautrumu skausmui. 2004 metais Luisvilio universitete (JAV) atliktas tyrimas įrodė, kad lyginant su tamsiaplaukiais ar šviesiaplaukiais, raudonų plaukų savininkams reikia vidutiniškai 20 procentų daugiau vaistų anestezijai.

Žinoma, tai nereiškia, kad didesnė tikimybė susirgti įvairiomis ligomis gresia tik raudonplaukiams. Pavyzdžiui, rudus plaukus turintys asmenys yra dažniau priklausomi nuo nikotino. Šią plaukų spalvą suteikiantis melaninas lėtina kepenų gebėjimą metabolizuoti nikotiną, todėl jis ilgiau pasilieka organizme, sukeldamas didesnę tikimybę tapti priklausomiems nuo cigarečių. Šviesiaplaukiams gresia su amžiumi susijusi geltonosios dėmės regeneracija, kuri gali sukelti aklumą, o juodaplaukiai dažniau serga širdies ir kraujagyslių ligomis.