Visa tiesa slypi etiketėse: sužinokite, ar jūsų naudojama kosmetika nekenksminga

Ironiška, tačiau norėdamos būti gražios ir turėti sveiką odą, moterys kartais naudoja kosmetikos priemones, kuriose esančios sudedamosios dalys joms kenkia dar labiau. Deja, net patys garsiausi ir labiausiai vertinami prekių ženklai negalėtų pasigirti, kad jų kosmetika yra tik natūrali. Apsisaugoti gali padėti tik atidus etikečių skaitymas ir paieškos priemonių, kurios neturi kenksmingų komponentų. Kokius pavadinimus išvydę turėtumėte sunerimti?

Parabenai

Jei ant etiketės puikuojasi žodžių junginiai, prasidedantys Methyl, Propyl, Butyl ir Ethyl, žinokite, jog tai baisieji parabenai. Šios medžiagos naudojamos daugelyje kosmetinių priemonių: šampūnuose, dezodorantuose, kremuose ir pan. Pasak specialistų, jie turi savybę įsisiurbti į giliausius odos sluoksnius, patekti net į  kraujotakos sistemą ir kauptis organizmo audiniuose. Kai parabenai pasiekia didelę koncentraciją organizme, jie kenkia imuninei sistemai, o tai turi didžiulę įtaką įvairių ligų atsiradimui. Be to, moksliškai įrodyta, jog parabenai gali būti perduodami per motinos organizmą naujagimiui (tyrimų metu šios medžiagos buvo rasta net ir motinos piene).

Sulfatai

Sulfatai paprastai naudojami įvairiuose šampūnuose, dantų pastoje, vonios ir dušo priemonėse. Jie nuriebalina ir sukelia putojimą. Stiprūs cheminiai plovikliai, tokie kaip Sodium Lauryl / Laureth Sulfate ir PVP / VA Copolymer, puikiai išplauna plaukus, tačiau pažeidžia juos. Šios medžiagos dažniausiai gaminamos iš naftos produktų, o  „natūralioje“ kosmetikoje maskuojamas žodžiais „išgautas iš kokoso“. Neigiamos sulfatų savybės: dirgina akis, dėl jų atsiranda galvos odos atplaišos, panašios į pleiskanas, taip pat gali sukelti alergiją. Nuo tokių priemonių plaukai tik dar labiau silpnėja, skilinėja ir esate priversti ieškoti vis kitų ir kitų šampūnų su cheminėmis medžiagomis.

Paraffinum Liquidum

Paraffinum Liquidum kitaip dar yra vadinamas vazelinu. Tai pigus naftos subproduktas, kuris padengia odą nekvėpuojančiu sluoksniu. Kosmetikoje dažniausiai naudojamas dėl to, kad yra gerokai pigesnis, nei, pavyzdžiui,aukštos kokybės natūralūs augaliniai aliejai. Ši medžiaga dažnai aptinkama įvairiuose kremuose, masažui skirtuose aliejuose, taip pat yra pagrindinis daugelio vaikiškų aliejų komponentas, suteikiantis tik laikiną odos minkštumą.

Propylene Glycol

Tai sintetiniai naftos chemijos mišiniai, naudojami kremų ir tonikų gamybos procesuose. Nors elementas pristatomas kaip drėkinamoji priemonė, iš tiesų, teturi laikiną poveikį. Propylene Glycol turi kur kas daugiau kenksmingų savybių: sausina odą, pašalina iš jos skysčius bei naudingas medžiagas, gali sutrikdyti inkstų ir kepenų darbą, sukelti šių organų ligas.

Mineral Oil

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ši sudedamoji dalis naudinga mūsų odai, mineralais prisotintas aliejus tėra naftos chemijos atliekos. Mineral Oil sulėtina jaunų ląstelių augimą, didina dehidrataciją ir mažina apsauginę odos funkciją. Priemonių su šia medžiaga naudojimas  – dažniausia alerginių bėrimų ir inkštirų atsiradimo priežastis. Be to, sudėtyje esantis didelis kiekis kancerogenų gali sukelti ir onkologinius susirgimus.

Ftalatai

Jų itin dažnai randama lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonėse. Tačiau ftalatai nėra minimi etiketėje ir įvardijami kaip kvapiosios medžiagos. Tai gausiausiai naudojamas ir labiausiai paplitęs žmogaus pagamintas teršalas. Jie neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, vaikams gali sukelti astmą. Randami net ir plastikiniuose vaikų žaisluose, lubrikantuose, vaikų priežiūros produktuose. Atlikus tyrimus su gyvūnais nustatyta, kad ftalatai yra nuodingi bei veikia nervų sistemą. Jie taip pat gali sukelti alerginius bėrimus, egzemą.

Kokia alternatyva?

Nors natūralios kosmetikos galiojimo laikas trumpesnis, o poveikis nėra toks veiksmingas – norint išvengti skaudžių pasekmių, kurias gali atnešti įprastai vartojamos veido ir kūno priežiūros priemonės, rekomenduojama rinktis ekologiškus, sertifikuotus gaminius. Be to, turėkite omenyje, kad daug naudingų medžiagų galite rasti ir šaldytuve esančiuose produktuose, todėl namuose pasigaminę kaukes odai ir plaukams, būsite tikri, kad jose nėra parabenų, naftos produktų ar kitų, rimtus sveikatos sutrikimus sukeliančių, sudedamųjų dalių. Jei vis dėlto nusprendėte ir toliau pirkti įprastą kosmetiką, pasistenkite, kad etiketėse nebūtų bent šių, aukščiau paminėtų komponentų, kurie pripažinti pavojingiausiais.