Įminta mįslė, kodėl kai kurios moterys iki senatvės išlieka jaunos

Moteris visais laikais kankina vienas klausimas, kaip kuo ilgiau išlaikyti natūralų grožį ir atitolinti senatvę. Vienos dėl to daug stengiasi varstydamos kosmetologų ir plastinės chirurgijos specialistų duris, kitos gražiai atrodo iki pat senatvės neįdėdamos per daug pastangų.

Kur slypi paslaptis?

Kodėl vienos moterys brandžiame amžiuje atrodo jaunesnės nei yra iš tikrųjų, o kitos susensta greičiau? Ar kada nors pagalvojote, kaip joms pavyksta atrodyti jaunoms, be plastikos chirurgijos specialistų pagalbos, nenaudojant botokso ar hialurono rūgšties? Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai tikina, jog ilgai išliekanti jaunystė priklauso nuo genų. Taigi, jeigu moters genuose užprogramuota geresnė išvaizda senatvėje, ji taip ir atrodys. Prie šios išvados mokslininkai priėjo išanalizavę daugiau kaip 20 tūkstančių genų. Taip buvo rastas junginys, sudarytas net iš 2000 genų. Būtent šis junginys lemia lėtesnį odos senėjimą. Būtent šie genai moteris padaro išskirtinėmis, jų oda sensta lėčiau ir jos atrodo geriau už kitas tokio pat amžiaus moteris.

Tyrimų metu nustatyta ir tai, kad šiuos genus turime visi, tačiau ilgiau išliekančią jaunystę lemia tų genų aktyvumas. Žmonių, kurių genai nėra aktyvūs, oda sensta greičiau. Taigi, dabar suprantama, kodėl kai kurioms moterims kiekvienas gimtadienis brandžiame amžiuje kelia senatvės baimę, o kai kurios senėjimo visiškai nesibaimina, nes jų oda – lygi ir stangri.

Specialistų teigimu, jau apie dvidešimtuosius metus organizme sumažėja antioksidantų, kurie saugo odos ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų ir neigiamo išorinio poveikio, pavyzdžiui, saulės. Oda pamažu pradeda prarasti elastingumą ir ima plonėti. Iki 30 metų odoje lėtėja savaiminio odos ląstelių atsinaujinimo procesas. Todėl ilgainiui įprastinių, anksčiau naudotų drėkinamųjų veido odos kremų nebepakanka.

Iš tiesų kiekvienas gyvenimo dešimtmetis žmogaus veide palieka tam tikrus konkrečius pokyčius.Tas pats tyrimas atskleidė, kad kas dešimt metų, tarp 20-ies ir 60-ies, yra pastebimi trys skirtingi odos pokyčių etapai. Apie 40 –uosius gyvenimo  metus matomas ypač ryškus odos ląstelių pokytis, jos aktyviau pradeda senti, oda ima sausėti. Sulaukus 50 –ies metų moters odos apsauginis sluoksnis tampa silpnas ir lengvai pažeidžiamas, sutrinka odos apsauginė funkcija. Tai pasireiškia odos sausumu ir jį lydinčiu nemaloniu niežuliu. Apsauginį odos sluoksnį sudaro epidermio raginis ir hidrolipidinis sluoksniai. Raginis sluoksnis paprastai saugo nuo išdžiūvimo ir drėgmės pertekliaus, sulaiko šilumą, taip pat nuolat pleiskanodamas apvalo odą nuo kenksmingų medžiagų ir mikrobų. Trumpai apibūdinti, kokiame amžiuje, kokie pokyčiai vyksta, būtų galima taip:

  • Apie 20-uosius metus odoje sumažėja antioksidantų;
  • Apie 30 – uosius metus sulėtėja biologinis odos atsinaujinimo procesas;
  • Apie 40 –uosius metus suaktyvėja odos ląstelių senėjimo procesas;
  • Apie 50-uosius – sumažėja odos gebėjimas apsisaugoti nuo išorės poveikio;
  • Apie 60-uosius metus visi išvardyti procesai įgauna pagreitį.

Būtina nuolatinė odos priežiūra

Vyresniame amžiuje oda mažiau pajėgi įveikti atsirandančias problemas – raukšles, išsiplėtusias kraujagysles, pigmentines dėmes. Oda darosi išsausėjusi, šiurkšti, papilkėja. Visa tai įvyksta dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos ir biologinio odos senėjimo. Odoje lėčiau gaminasi tokios medžiagos kaip kolagenas, elastinas, todėl atsiranda įgriuvos – raukšlės.

Atliktų tyrimų rezultatai mokslininkams leidžia daryti išvadą, kad būtina suaktyvinti genus, kurie atsakingi už natūralaus grožio išsaugojimą kuo ilgesnį laiką. Tai atlikti gali produktai, kuriuose gausu proteino, kolageno, peptidų, retinolio, vitamino C. Senstančiai odai tinka ir visos rūgštinės priemonės, jos skatina ląstelių atsinaujinimą ir pačios odos regeneracinius procesus.

Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkų tyrimai ne tik leidžia suprasti, kodėl skirtingas moteris amžius veikia nevienodai, bet ir skatina ieškoti sprendimų, kurie padėtų kuo daugiau moterų jaustis taip, tarsi, jos turėtų išskirtinę odą bet kuriuo gyvenimo etapu.

Naudingi patarimai natūraliam grožiui išsaugoti

 

  • Patariama nerūkyti. Rūkymas “padeda” odai senti greičiau.
  • Pasakykite NE saulės vonioms ir soliariumams. Stenkitės nebūti saulėje nuo 10 iki 16 valandos, nes tokiu metu saulės spinduliai kaitriausi. Jei nėra kitos išeities ir privalote būti lauke, užsidėkite skrybėlę ir akinius nuo saulės, apsirenkite marškinius ilgomis rankovėmis. Raukšlės, senatvinės dėmės ir spuogai gali būti susiję būtent su saulės spindulių poveikiu.
  • Naudokite apsauginį kremą nuo saulės. Jeigu nenaudojate nuo saulės apsauginių priemonių, nesistebėkite, kad jūsų oda išvagota raukšlių ir yra netolygios spalvos.
  • Drėkinkite odą, nuolat išlaikykite drėgmės pusiausvyrą.
  • Neapkraukite nakčiai odos riebiais kremais. Nes būtent naktį odoje vyksta didžiausi regeneracijos procesai. Naktį oda valosi ir atsistato.