Ar žinote, kas vyksta mūsų organizme, kai girdime komplimentus?

Jūsų diena gali būti apniukusi, tarsi dangus prieš lietų, tačiau yra kažkas, kas akimirksniu gali nuvyti pilkus debesis ir jūsų nuotaika nušvis. Tai  – taikliai pasakytas komplimentas.

Gyvenime svarbu palaikyti gerus santykius su žmonėmis, tiek artimųjų rate, tiek darbe su kolegomis. Palaikant draugišką, nuoširdų bendravimą svarbų vaidmenį atlieka komplimentai. Visi savyje turime tai, už ką patinkame kitiems. O žmonėms malonu, kai juos giria – už tai, kad gražiai atrodo, už talentą, žinias, pagalbą, darbštumą, už kokias nors asmenines savybes.Taigi negailėkime mus supantiems žmonėms komplimentų ir patys mokėkime juos tinkamai priimti.

Kokia komplimento galia?

Sulaukęs komplimentų žmogus siekia pateisinti jam išsakytus pagyrimus ir kitų žmonių lūkesčius, tampa atviresnis, pagerėja nuotaika.

Komplimentas gali būti gera pokalbio pradžia ir tarp nepažįstamųjų. Tačiau jis turi būti tikras, nuoširdus, lengvas, neįpareigojantis. Komplimentas pakelia žmogaus pasitikėjimą savimi, padidina savivertę, padrąsina, paskatina.

Dalindami komplimentus, dalinate gerą nuotaiką aplinkiniams – taip aplink save sukuriate gerą atmosferą, kuri tiesiogiai veikia ir jus.

Kas vyksta organizme, kai girdime komplimentus?

Pasak specialistų, jei žmogaus šarminė–rūgštinė pusiausvyra linksta rūgštinės link arba yra rūgštinė, gresia ligos. Labiausiai organizmą rūgština stresas, neigiamos emocijos, pavydas, melas, pyktis. Ir priešingai – teigiamos emocijos, meilė, džiugios akimirkos ir, žinoma, komplimentai – organizmą veikia šarminančiai. Vadinasi, komplimentai gydo ir padeda nuvyti ligas.

Mūsų sveikatai svarbūs ir laimės hormonai. Iš viso yra žinoma apie 20 įvairių laimės hormonų, iš kurių pats stipriausias yra beta endorfino poveikis. Jo išsiskyrimą taip pat skatina teigiamos emocijos, juokas ir, be abejo, malonūs komplimentai.

Taigi komplimentų nauda mūsų organizmui – akivaizdi.

komplimentai 2

Komplimentai – ne tik moterims

Komplimentus reikia sakyti visiems – ir moterims, ir vyrams, ir senukams, ir vaikams. Visiems malonu juos girdėti.

Komplimentai – mūsų kasdienio bendravimo vitaminai.

Moteris sakydama vyrui komplimentus gali sustiprinti jo iniciatyvumą, gebėjimą ryžtingai priimti sprendimus, norą prisiimti atsakomybę, būti pareigingam. Visų pirma bet koks vyras, net pats didžiausias nevykėlis, visada nori būti įvertintas. Todėl jeigu vyras ir nepastatė namo, o tik atsuko stiklainio dangtelį, nepagailėkite jam komplimento. Tačiau vyrai dažniausiai nemėgsta rodomo per didelio dėmesio jų išvaizdai.

Vyrai moterims sakydami komplimentus gali išreikšti savo žavesį jos grožiui ir moteriškumui. Psichologai pastebi, kad moterims komplimentai ir dėmesys svarbūs dėl to, kad jos jaustųsi saugios, svarbios, mylimos ir reikalingos. Sakoma, kad tai – užprogramuota jų genuose.

Komplimentai vaiko gyvenime – labai svarbūs. Giriamas vaikas supranta, kad jį vertina, pastebi, kad jis reikalingas ir mylimas. Seniems žmonėms išsakyti komplimentai tiesiog pakels jiems nuotaiką ir leis pasijusti svarbiems.

Beje, labai svarbu pagirti ir save, nes mes įpratę save ar savo darbus sumenkinti. Ne bėda, jei nesulaukiame komplimentų iš šalies. Sau juos galime sakyti mintyse nors ir šimtą kartų per dieną. Dažnai tai sustiprina pasitikėjimą savimi ir motyvaciją kažko siekiant.

Ar pakanka komplimento – „šaunuolis“?

Psichologai tikina, kad šis žodis yra per daug „bendrinis“. Kitaip tariant, kas tinka viskam, gali nepaliesti kažkieno konkrečios širdies už konkrečius tik to žmogaus nuopelnus ar tik jam būdingas savybes. Tad komplimentas „šaunuolis“, nors nėra blogas, bet nėra ir pats tinkamiausias. Jis panašus į atmestiną, nenuoširdų, sakomą tuomet, kai neturima daug laiko ir nenorima gilintis, už kokias savybes žmogų norima pagirti. Tiesiog, jei mes tam žmogui skirtume daugiau dėmesio, komplimento galia būtų didesnė, žmogus jaustųsi labiau matomas: mane vertina, mane pastebi, manimi domisi.

Komplimentas ir pataikavimas – ne tas pats

Komplimentų nereikėtų painioti su pataikavimu. Pataikavimas dažnai būna gerokai perdėtas gyrimas, neretai neatitinkantis tiesos. Jis nėra nuoširdus, tad vėliau ar anksčiau pataikavimo paglostytas žmogus atsipeikėja, kad tai, kas pasakyta – buvo netikra.

Kaip sakyti komplimentus?

Komplimentus reikia sakyti iš širdies, kad neišgirstume: „Nereikia pataikauti“ arba „Sakyk tiesiai, ko iš manęs nori“.

Kad komplimentas būtų nuoširdus, reikia:

  • kalbėti apie savo jausmus, kuriuos jūs jaučiate bendraudamas su tuo žmogumi, apie jo gerus darbus, apie viską, kas tam žmogui brangu;
  • pagirti žmogų už konkretų poelgį, kuris jums atrodo vertas pagyrimo, pavyzdžiui, puikiai pasakytą kalbą, už jo gerą skonį, išsirinkus gražų drabužį, paveikslą, baldą ar kita;
  • pasakyti žmogui komplimentą, perduotą nuo trečio žmogaus, kurio nuomonė yra svarbi tam, kam tenka komplimentas. Tačiau tai neturėtų būti išgalvota;
  • sakydami komplimentus venkite šablonų, geriau tebūna jie paprasti, bet nuoširdūs, pasakyti savais žodžiais;
  • sakykite komplimentus be pamokymų ir patarimų;
  • sakydami komplimentus venkite ironijos ir pigių pajuokavimų;
  • komplimentas nebus nuoširdus, jeigu jį sakysite prabėgomis, tarpdury;
  • jūsų veido išraiška ir gestai taip pat turi būti nuoširdūs, kaip ir žodžiai;
  • nereikėtų komplimentų sakyti pernelyg pabrėžtinai, teatrališkai, tuomet klausantysis nepatikės jų nuoširdumu.

Ar mokate priimti komplimentus?

Dažnai žmonės sutrinka išgirdę kažką gražaus apie save, nežino, kaip reaguoti. Kartais atrodo, kad žmogus taip nepasitiki savimi, kad visus komplimentus priima tarsi pasišaipymą. Nesipriešinkite jums dovanojamiems komplimentams. Vykite šalin visus kompleksus ir galvokite, kad nusipelnėte pagyrimo, kuris jums sakomas.

Priimant komplimentus nereikia nieko tikslintis ir perklausti. Tiesiog priimkite tai pozityviai, maloniai nusišypsokite ir padėkokite perduodami pašnekovui gerą nuotaiką.

Patikėkite, ne kaip atrodys mergina, kuriai vaikinas, pasakęs, kad jos šypsena nuostabi, sulauks nuostabos ir krūvos klausimų: „Mano graži šypsena?“, „Man niekas to niekada nesakė“, „O kodėl tu taip manai?“, „Gal nematei gražesnių?“ Turbūt komplimento dovanotojas tą pačią akimirką prisimins ne tik daugybę gražesnių šypsenų, bet ir protingesnių merginų.

Atminkite vieną dalyką – jūsų reakcija į komplimentą formuoja tam tikrą požiūrį į jus. Jeigu pulsite neigti, kad, pavyzdžiui, suknelė, kurią vilkite, nėra jūsų mėgstamiausia, darbas, kurį atlikote, yra prastesnis už kitų, pašnekovas pamanys – „Gal aš tikrai apsirikau pagirdamas?“. Arba dar blogiau – kitą kartą komplimentų galite ir nesulaukti. Todėl priimkite komplimentus su šypsena, palydėdami juos nors ir trumpučiu „ačiū“ ir jokiu būdu nežeminkite savęs.