Nuo rugsėjo 1-osios – nauji skiepai mergaitėms

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad mergaitės, kurioms 2016 m. rugsėjo 1 d. ir vėliau sueis 11 metų, valstybės lėšomis bus skiepijamos nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Šis virusas sukelia gimdos kaklelio vėžį. Vakcina bus išduodama  sveikatos priežiūros įstaigoms po rugpjūčio 24 d. Norintys paskiepyti savo atžalas tėvai ar globėjai turėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

Profilaktinės patikros ir skiepai – tai būdai, kurie padeda išvengti gimdos kaklelio vėžio. „Prieš dvidešimt metų buvo manoma, kad gimdos kaklelio vėžys yra paveldimas. Tačiau iš tiesų tai yra virusinės kilmės liga, kuri plinta lytiniu keliu. Šiuos kelis faktus dar ir dabar ne visos moterys žino”, – teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas.

Gimdos kaklelio vėžį gali sukelti 15 žmogaus papilomos viruso rūšių. Virusas sukelia pakitimų gimdos kaklelio ląstelėse, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu. Pirminių ląstelių pakitimų moteris nejaučia. Pakitimus dažniausiai  aptinka ginekologas apžiūros metu, o išvengti jų galima pasiskiepijus. Pasak profesoriaus S. Čaplinsko, Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys užima trečią vietą tarp diagnozuojamų onkologinių moterų ligų. Kasdien ši liga nustatoma dviem moterims. Palyginti su kitomis ES šalimis, tai itin aukštas rodiklis. Todėl apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio yra labai svarbi ir kiekviena moteris turi žinoti tam tikrus faktus apie šios ligos prevenciją.

Europoje į nacionalinius vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius mergaičių skiepijimą nuo papilomos viruso yra įtraukusios 20 šalių. Daugiausiai mergaičių nuo šios pavojingos ligos yra paskiepijusi Jungtinė Karalystė – 92 proc., kitose šalyse – 60 – 80 proc. Iki šiol Lietuvoje kasmet už savo lėšas buvo paskiepijama nuo 500 iki 700 mergaičių iki 18 metų amžiaus.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2012 m. pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu sirgo apie 530 tūkst. moterų. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 tūkst. susirgimo atvejų. Lietuvos vėžio registro duomenimis, kasmet gimdos kaklelio vėžys nustatomas  400 – 500 moterų.  Iš 100 tūkst.  moterų 10 miršta. Tai vienas aukščiausių rodiklių Europos regione.

Kaip ŽPV, kuris sukelia vėžį, plinta?

Žmogaus papilomos virusas plinta lytiniu keliu. Užsikrėtimo ŽPV rizika priklauso nuo lytinių partnerių skaičiaus: kuo daugiau lytinių partnerių, tuo didesnė rizika užsikrėsti ŽPV.

Kas rizikuoja užsikrėsti ŽPV?

Kiekvienas, turėjęs lytinių santykių. Ši infekcija yra labai paplitusi. Lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su ŽPV. Net ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį, taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV. Du trečdaliai naujų užsikrėtimų ŽPV įvyksta 15 – 24 gyvenimo metais, tačiau rizika užsikrėsti moterims išlieka visą gyvenimą.

Kaip galima apsisaugoti nuo ŽPV?

Viena  apsaugos priemonių – skiepai nuo ŽPV. Geriausia skiepyti mergaites, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo. Medikai primena, kad skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio vertėtų visoms moterims. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus reaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau. ŽPV vakcina yra skiepijama į raumenis. Pakankamam imunitetui susidaryti reikia dviejų vakcinos dozių.