Kojinės batai ir kelnės turi derėti tarpusavyje

Manote, kad vyrams nekyla rūpesčių dėl stiliaus? Klystate, kartais galvos skausmą kelia net kojinės. Kokią spalvą išsirinkti, kada tinka juodos, o kada baltos, prie ko ir kur dėvėti raštuotas kojines, pagaliau, kada galima išvis jų nemūvėti ir neatrodyti juokingai? Apie tai, kokias kojines mėgsta lietuviai vyrai ir kokias klaidas daro jas mūvėdami pasakoja vyrų stiliaus ekspertas Algirdas Gricius.

vyrų kojinės

Neretai pasitaiko, kad net prabangiai apsirengęs vyras sugadina savo įvaizdį, mūvėdamas netinkamai parinktas kojines. Stilisto teigimu, Lietuvos vyrai, skirtingai nei kokie italai, rinkdamiesi kojines nelinkę išsišokti ir dažniausiai renkasi tradicines, tamsias, spalvas. „Turbūt vyriškas santūrumas ir konservatyvumas lemia, kad lietuviai vyrai nemūvi spalvingų, raštuotų, ryškesnių ir margesnių kojinių. Tikra tiesa, kad dažniausiai galima pamatyti juodas, dar gal baltas, dažniau mūvimas sportuojant. Bet tai nestebina, nes jei nukeliausime į kokį nors prekybos centrą, tai pamatysime, kad daugiau nei pusė parduodamų kojinių – juodos. Pasirinkimas nedidelis. Todėl dažniausiai ir perka juodas, jas derina prie bet kokios spalvos kelnių, o tai nėra visiškai teisinga. Tačiau, jeigu kur nors kitur nebūtų galima įsigyti ne juodų kojinių, būtų galima teigti, kad prekybininkai skriaudžia vyrus, tačiau paieškojus tikrai galima rasti išvaizdesnių. Tad greičiau tai supratimo arba nesupratimo, kas prie ko tinka ir ką prie ko reikia derinti klausimas. Neretai būna taip, kad tėtis dėvėjo juodas, mama visada pirkdavo juodas, tad saugę vyrai irgi perka juodas. Taip ir eina iš kartos į kartą tos juodos kojinės“, – sako vyrų stiliaus ekspertas Algirdas Gricius.

Prie ko reikėtų derinti kojinių spalvą?

„Renkantis paprasčiausią derinimo variantą, kojinės turėtų būti derinamos prie kelnių spalvos. Tai nereiškia, kad jos turėtų būti lygiai tokios pat spalvos kaip kelnės, neretai tai vargiai įmanoma, pagaliau ir medžiaga skiriasi, net ta pati spalva ant skirtingo audinio yra kitokia, bet spalviškumas turėtų būti artimas. Pavyzdžiui, jeigu kelnės mėlynos, kojinės irgi turėtų būti mėlynos. Jeigu dvejojama, kokias rinktis – šviesesnes ar tamsesnes nei kelnės, visuomet geriau kojines pasirinkti šiek tiek tamsesnes. Derinant kojines prie pilkų kelnių galioja ta pati taisyklė. Tačiau kelnių būna ne tik juodų ir pilkų, jų būna įvairių spalvų – tamsiai raudonos, tamsiai žalios, tokių pat spalvų kojinių ne visada rasite. Bet ir ieškoti nebūtina. Svarbu, kad kiekvieno vyro kojinių stalčiuje būtų pilkų ir tamsiai mėlynų kojinių. Šios dvi spalvos tiks prie visko. O juodas kojines reikėtų mūvėti prie juodų kelnių ir tada viskas bus gerai“, – pataria Algirdas Gricius.

Kokias kojines mūvėti prie kostiumo, džinsų ir šortų?

Nemažai vyrų dėvi džinsus. Stiliaus ekspertas sako, kad kojinių derinimo prie džinsų taisyklės panašios kaip ir prie kostiumų. “Tik reikėtų atkreipti dėmesį į kitokią audinio faktūrą. Kostiuminių kelnių audiniai kitaip krenta nei džinsai ar laisvalaikiui skirtos kelnės, todėl prie jų dažniausiai derinamos aukštos kokybės medvilninės kojinės, turinčios šiek tiek žvilgesio, arba net kojinės su šilku. Svarbu, kad derinys tarpusavyje gražiai „susigrotų“. O džinsai yra pasiūti iš grubesnio, kasdieniško audinio, tad šilkinės ar žvilgančios tekstūros kojinės tikrai netiks. Prie džinsų vasarą tinka mūvėti paprastas medvilnines kojines, o žiemą galima – su vilna“, – dalijasi patarimais stilistas.

Prie šortų, anot eksperto, geriausia mūvėti taip vadinamas pėdutes, kurių apsiavus batus, beveik nesimato. Prie kedų ar kitokių sportinių batelių tinka sportui skirtos kojinės, jos dažniausiai būna baltos. “Šiuo atveju ne tiek reikėtų galvoti apie stilių, kiek apie praktiškumą – kad kojinės koją apsaugotų nuo prakaitavimo, traumų. Kai kurie vyrai vasarą nenori jokių kojinių, net ir pėdučių. Tada reikėtų bent jau minimaliai pasirūpinti higiena. Paprasčiausias būdas – į batus priberti vaikiškos pudros, nes kai karšta, pėda prakaituoja, liečiasi su batų oda, o tai kenkia tiek batams, tiek kojoms. Tačiau yra batų, pavyzdžiui, taip vadinami denio arba laivo batai, kurie skirti avėti be kojinių. Jų vidus būna šiek tiek kitoks, specialus guminis neslystantis padas. Juos ir avėdavo jachtose, laivuose ir suprantama, kad ten kur yra tikimybė, kad banga tave gali užlieti, kojinės nebetenka prasmės.“, – sako Algirdas Gricius.

Jei norite būti ekstravagantiškesni mūvėkite ryškesnes ir margas kojines

Kojinėse mados ieškoti nereikėtų. Jų pasirinkimą lemia ne tik apranga, bet ir žmogaus charakteris, gyvenimo būdas. „Negalima teigti, kad vienos ar kitos kojinės kurį nors sezoną yra madingos, bendros tendencijos nėra. Kiekvienas renkasi pagal save, konservatyvesni vyrai, galbūt, pasirinks tamsesnių spalvų kojines, o ekstravagantiškesni – ryškesnes spalvas, įdomesnius raštus. Visos spalvos tinka, jei jos yra tinkamai suderintos. Ieškantys ras įvairiausių kojinių, jei ne Lietuvoje, tai kitur. Vyriškos kojinės savo raštų ir spalvų gausa, ko gero, neatsilieka nuo kaklaraiščių“, – sako stilistas.

Kaip nesuklysti renkantis margaspalves kojines? “Renkantis raštuotas kojines reikėtų atkreipti dėmesį į tris dalykus. Pirmiausia, jų mūvėjimą lemia aplinka ir situacija, tinka ar netinka jas mūvėti ten, kur esi. Jeigu mes kalbėsime apie kokį nors oficialų verslo susitikimą, solidų renginį arba laidotuves, jų reikėtų vengti. Turbūt tokiose vietose į mūvintį ryškiaspalves kojines aplinkiniai keistai pažiūrėtų. Antra, jeigu jau pasirinkote žaismingas, linksmas kojines, reikia suprasti, kad tai bus vienas iš aprangos akcentų. Tuomet ir kaklaraištį ar kitas aprangos detales reikėtų parinkti atidžiai, kad nebūtumėte kaip „kalėdinė eglutė“ – ryškios kojinės, ryški nosinaitė ir į akis krintantis ryškus kaklaraištis, visko daug prikrauta. Trečia, tai priklauso nuo to, koks yra žmogus. Kartą girdėjau sakant, kad nereikėtų dėvėti kojinių linksmesnių nei pats esi“, – pasakoja vyrų stiliaus ekspertas.

Stilius be taisyklių gali išduoti prastą skonį. Anot Algirdo Griciaus, nesuklysite, jei kojinės turės nors menkiausių sąsajų su batais ir kelnėmis, nes jos yra jungiamoji dalis tarp batų ir kelnių. Tai svarbu, o kaklaraištį galima derinti pagal tai, kokie akcentai yra pačiose kojinėse. Tarkim, kojinės turi raudonų dryželių, tai kažkokį panašų raudoną akcentą galėtų turėti ir kaklaraištis. Žinant pagrindines taisykles, derinti daiktus tarpusavyje galima išmokti.

Kokios dažniausios klaidos mūvint kojines?

Viena iš dažniausių klaidų – kai per trumpos kojinės atidengia pliką blauzdą. „Atsisėdus ant kėdės, užsikėlus koją ant kojos, blauzda neturėtų matytis. Kita klaida, kai nepasirūpinama, kad kojinės neslinktų žemyn. Daugelis vyrų žino, kad sėdantis reikia šiek tiek kilstelėti kelnes į viršų, idant jos nesuplyštų. Lygiai taip pat prieš sėdantis reikėtų įsitikinti, ar kojinės nėra nusmukusios. Būna įvairių priemonių, kurios padeda prilaikyti kojines, kad jos nesmuktų. Tai gali būti laikikliai, kurie kabinasi už marškinių skvernų ir kelnių viduje prilaiko, kad kojinės nesmuktų ir, kad marškiniai neišsitrauktų. Taip pat būna odiniai dirželiai, kurie užsideda ant blauzdos, o prie jų prisegamos kojinės. Gal kai kam šie sprendimai atrodys senamadiški, gal kai kam jie bus juokingi, tačiau labiau juoksis iš jūsų, kai jus atsėsite ir matysis nuoga blauzda. Aš pateikiu pavyzdžius iš tų šalių ir tų vyrų patirties, kurie išmano apie stilių. Yra dar viena išeitis paslėpti nuogą blauzdą – ilgos, iki kelių kojinės, tačiau Lietuvoje tokias rasti sudėtinga. Ypač atidiems reikėtų būti tiems vyrams, kurie sėda prieš televizijų kameras ar dalyvauja kokiame nors svarbiame renginyje. Visada vertėtų pasižiūrėti, kad nešviestų nuoga blauzda ar kojinės nebūtų susmukę“ – atkreipia dėmesį vyrų stiliaus ekspertas Algirdas Gricius.

Stilistas teigia, kad daugeliui politikų ir visuomenėje žinomų žmonių norėtų tyliai pažnabždėti į ausį apie jų daromas klaidas ne tik mūvint kojines, bet ir rengiantis. „Tinkamai besirengiančių politikų labai mažai. Patarimų turėčiau beveik kiekvienam iš jų. Politikų ir visuomenėje žinomų veikėjų stiliaus klaidos ypač akivaizdžios dalyvaujant televizijos laidose, tiesioginiame eteryje. Beje, ne kartą teko matyti ir nuogų blauzdų“, – tikina vyrų stiliaus ekspertas.

Kiaulystės dėsnis – skylė kojinėse

Nuo dėvėjimo kojinėse anksčiau ar vėliau atsiranda skylių. Kaip išvengti nemalonaus momento, kai nusiavus batus, pavyzdžiui, svečiuose ar restorane, paaiškėja, kad kojinėje atsirado skylė? O juk kartais net viena skylutė kojinėje gali sugadinti ne tik gerą nuotaiką, bet ir pakišti koją beužsimezgantiems gražiems santykiams. Viena kojines gaminanti japonų kompanija rado originalų sprendimą skylių kojinėse susidarymui. Ji ėmė prekiauti specialiomis kojinėmis su skyle ant pado– pasirodo, pade žiojėjanti skylė užkerta kelią kitų skylių kojinėje atsiradimui, nes plyšys padeda sumažinti dėvimos kojinės audinio įsitempimą. Be to, pade palikta skylė vėdina pėdą ir taip ją pasaugo nuo prakaitavimo.

Ieškantiems paprastesnės išeities, kaip išvengti nepatogių situacijų dėl skylučių kojinėse, stilistas Algirdas Gricius turi paprastą pasiūlymą: “Reikia vieną kartą imti ir pradėti savo apranga rūpintis pačiam, o ne patikėti tai žmonai, draugei ar mamai. Tada visada žinosi, kokios tavo kojinės ir mūvėsi tinkamas“, – sako jis.